Koronavírus nás rozhýbal

O koronavíruse a zmenách, ktoré priniesol do nášho života, bolo už veľa popísaného. Napriek všetkým mínusom, pravdou je, že mnohým z nás toto neľahké obdobie prinieslo do života aj niekoľko kladných zmien. Dostatok času nás vedie k hlbšiemu uvažovaniu, venovali sme viac času rodine a naučili sme sa viac chodiť do prírody. Kaviarne a nákupné centrá sme vymenili za lesy a turistické chodníky.

Zdieľajte obsah s priateľmi

Koronavírus nás rozhýbal

Pohyb - čistenie hlavy, radosť pre telo

Žijeme v konzumnej spoločnosti, v rámci ktorej sa večne za niečím naháňame. Za lepšími výsledkami v práci, vyšším platom, plným šatníkom, luxusným autom či krajším domom. Je preto viac ako príjemné aspoň na chvíľu od tohto všetkého odísť a vychutnať si miesta, kde nezáleží na tom, čo máte oblečené, kde môžete byť sami sebou. Mnohí z nás objavili čaro prechádzok v lese až v čase obmedzení v dôsledku šíriaceho sa koronavírusu. Akási z núdze cnosť, ktorá sa ale premenila na príjemný zvyk. Prechádzka v prírode je vhodná pre všetky vekové kategórie, nezaťažuje pohybový aparát a priaznivo vplýva na celý náš organizmus.

Home office – negatíva pre naše zdravie

Otázka pohybu je obzvlášť aktuálna téma vzhľadom na skutočnosť, že žijeme v dobe sedavých zamestnaní a „home officov“. To sa odzrkadľuje aj na našom zdraví a váhe. Lekári a vedci na to hromadne upozorňujú. Podľa organizácie WOF (World Obesity Federation) bude v roku 2025 na svete 2,7 miliardy dospelých pacientov trpieť obezitou. Za týmto alarmujúcim číslom sú v podstate dve hlavné skutočnosti – nevyvážená strava a nedostatočný pohyb.

V kontexte toho si mnohokrát ani neuvedomujeme, že väčšinu času počas dňa trávime v jednej či dvoch polohách, ktoré pre nás nie sú prirodzené a najvhodnejšie. Postupne tak prichádza rad ťažkostí ako opuchy nôh, problémy s chrbticou, ale aj sťažené trávenie. Nedostatočný pohyb spôsobuje samozrejme aj priberanie a ochabnutie svalstva, čo tiež prináša množstvo problémov. Posilňovanie brušného svalstva a panvového dna je zvlášť dôležité pre ženy, okrem iného aj preto, že pevné brušné svalstvo zvyšuje pravdepodobnosť kvalitného a bezproblémového tehotenstva.

V neposlednom rade treba spomenúť, že niektoré štúdie poukazujú na to, že sedavý spôsob života prináša nedostatočné prekrvenie mozgu, čo môže viesť k rôznym neurologickým problém, až k samotnej demencii.

Chôdza je nám prirodzená

Jedným z najprirodzenejších pohybov je pritom práve chôdza. Navyše, neprináša žiadne komplikácie. Nemusíte sa nikam objednávať na cvičenie,  stačí iba nájsť pekné miesto a vyraziť. Pridanou hodnotou je v tomto prípade, samozrejme, čerstvý vzduch, ktorý ocenia najme ľudia z mesta. Dostatočné prekrvenie a postupné zvyšovanie kapacity našich pľúc je rovnako dôležité pre našu kondíciu. Všetky pozitíva môžeme znásobiť správnou chôdzou pomocou nordic walkingových palíc. Pre ešte väčšiu motiváciu a dobrý pocit samých zo seba, je dobré si svoj aktívny pohyb sledovať, napríklad pomocou smart hodiniek.

Benefity pohybu na čerstvom vzduchu

Pravidelná hodinka či dve chôdze nám zabezpečia:

  • posilnenie pohybového aparátu, zlepšenie stavu kostí, pohyblivosti kĺbov a pevnosti svalov, zmiernenie bolestí chrbta,

  • zníženie rizika srdcovo-cievnych ochorení,

  • zlepšenie nášho dýchania a kondície, skvalitnenie spánku,

  • lepšiu reguláciu našej váhy, ktorá ma veľký vplyv na celkovú rovnováhu v otázke hormónov a metabolických procesov v našom tele,

  • zlepšenie trávenia,

  • zníženie rizika Alzheimerovej choroby či ďalších neurologických ochorení.

Zdieľajte obsah s priateľmi