Ako vybrať chladničku a vymeniť staršiu za novú

Chcete sa pýšiť novou chladničkou alebo vymeniť staršiu za novú? Poradíme vám, aký typ by ste si mali vybrať, akú by mala mať energetickú triedu či doplnkové funkcie, ktoré vám prácu s týmto domácim spotrebičom uľahčia.

Zdieľajte obsah s priateľmi

Ako vybrať chladničku a vymeniť staršiu za novú

Veľkosť a umiestnenie

Veľkosť chladničky závisí od toho, koľko členov obýva vašu domácnosť. Počítajte s tým, že kapacita objemu na jedného člena rodiny je asi 70 l, pri mrazničke počítajte s 30 litrami na osobu. Chladnička môže byť voľne stojaca, ale aj vstavaná do kuchynskej linky, s ktorou vytvára kompaktný celok. Pri výbere vhodného umiestnenia pamätajte na rezervu 3 - 5 cm v okolí chladničky pre zabezpečenie optimálneho prúdenia vzduchu. 

Typy chladničiek

Kombinované chladničky patria medzi najžiadanejšie a okrem chladničky je ich súčasťou aj mraznička. Tá môže byť umiestnená hore alebo dole. Tie s mrazničkou dole ušetria váš chrbát, pretože sa nebudete musieť neustále ohýbať po chladených potravinách. Vybrať si môžete spomedzi tradičného bieleho farebného prevedenia, ale aj čierneho variantu.

Monoklimatické chladničky sú objemovo veľké bez mraziacej časti. Siahnite po nich vtedy keď máte samostatnú mrazničku. Sú však vhodné najmä na chladenie potravín vo väčšom množstve.

Americké chladničky sú vyhľadávané vďaka svojej kvalite, dôkladnej prepracovanosti, veľkému objemu a príťažlivému dizajnu. V ponuke nájdete dvojdverové alebo štvordverové typy. Určite vás poteší ich nadštandardná výbava ako je výrobník ľadu, domáci bar i nápojový automat.

Energetická trieda

Dôležité kritérium pri výbere chladničky, ktoré predstavuje jej spotrebu energie. Udáva sa v kWh/rok a prezradí vám ju energetický štítok chladničky. Tie najúspornejšie modely patria do triedy A+++ až A+. Vyznačujú sa o 25% nižšou spotrebou oproti triede A. Chladničku umiestníte v chladnejšej zóne bytu a nie pri tepelnom zdroji.

S jedným alebo dvomi kompresormi

Jednokompresorové typy majú pre chladničku aj mrazničku spoločné ovládanie a nedajú sa vypnúť samostatne. Dvojkompresorové disponujú samostatnými chladiacimi okruhmi pre chladničku i mrazničku. Ak sa rozhodnete chladničku vypnúť, mraznička zostane v prevádzke.

Nadstandardné funkcie

  • Beznámrazová technológia - tvorba námrazy zvyšuje spotrebu chladničky a tiež negatívne vplýva na čerstvosť potravín. Avšak aj samotné odmrazovanie nie je príliš príjemné. Preto vám určite prídu vhod chladničky s touto úpravou. Námraza sa v nich netvorí a vy ich nebudete musieť odmrazovať.
  • Nulová zóna- dominuje tu optimálna vlhkosť a teplota okolo 0 °C, vďaka ktorej sa na chlad citlivejšie ovocie a zelenina udržia dlho čerstvé a navyše si zachovajú množstvo vitamínov a minerálov.
  • Antibakteriálna ochrana- vnútorná strana chladničiek je vyrobená zo špeciálnej zmesi striebra, ktorá ničí škodlivé mikroorganizmy a pachy. Vytvára tak ochranu pre uskladnené pokrmy.
  • Displej - zvýši vaše pohodlie a vy budete mať prehľad o teplotnej úrovni v chladničke i mrazničke a sami si nastavíte a aktivujete doplnkové funkcie.
  • Super chladenie - využijete ho hlavne pri hojných nákupoch, keď do chladničky vložíte objemnejšie množstvo potravín s izbovou teplotou. Aktiváciou super chladenia dôjde k oveľa rýchlejšiemu schladeniu uložených potravín.
  • Super mrazenie - poskytuje prudké zmrazenie, vďaka čomu si potraviny zachovajú pôvodnú kvalitu.

Zaujímavý výber chladničiek ponúkajú e - shopy s elektronikou.

Zdieľajte obsah s priateľmi